api güvenliğiAPI güvenliği temel olarak veri hırsızlığı, veri bütünlüğü ihlalleri ve hizmet kesintileri gibi güvenlik tehditlerine karşı koruma sağlamaktır. Günümüz teknolojisine bağlı olarak geliştirilen uygulamaların büyük bir çoğunlu apiler ile haberleşirken saldırganların da bu alanda uzmanlaşmasına sebep olmaktadır. Web uygulamadan mobil uygulamaya kadar geliştirilen tüm uygulamalarda kullanılan api yapıları için alınan çeşitli güvenlik tedbirlerinin yanı sıra api güvenliği içinde siber güvenlik ürünleri geliştirilmekte ve son bir kaç yıldır en çok tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır.

Yayınlanan bir çok we uygulama güvenliği raporlarında son yıllarda  gerçekleştirilen saldırıların büyük bir kısmının api ler üzerinden gerçekleştirildiği belirtilmiştir. Kullanımı hızla yaygınlaşan apiler içinde OWASP TOP 10 API Security bölümü eklenmiştir.

Bazı kaynaklarda WAF kullanımının API tarafında da koruma sağladığına ilişkin bilgiler yer alsada günümüzde ki bazı üreticiler bunu tam anlamıyla sağlayamamaktadır.

ENCODE Secure olarak API güvenliği çömümüz dahilinde müşterilerimize bu konuda destek olmaktayız. API güvenliği ve WAF çözümlerimiz için bize ulaşabilirsiniz.

API güvenliğinin sağlanması için aşağıdaki temel önlemler alınabilir:

  1. Kimlik Doğrulama ve Yetkilendirme: API’ları kullanacak uygulamaların ve kullanıcıların kimliklerini doğrulamak ve yalnızca yetkilendirilmiş erişime izin vermek.
  2. Veri Şifreleme: API trafiğini şifreleyerek verilerin güvenliğini sağlamak.
  3. Kota ve Sınırlamalar: API kullanımını kota ve sınırlamalarla kontrol altında tutarak kötü niyetli kullanımı önlemek.
  4. Güvenlik Duvarı ve API Gateway: API trafiğini izleyen, analiz eden ve güvenlik politikalarını uygulayan bir güvenlik duvarı veya API gateway kullanmak.
  5. Veri Doğruluğu ve Güvenliği: API’ler aracılığıyla gönderilen ve alınan verilerin doğruluğunu ve güvenliğini sağlamak.
  6. Günlükleme ve İzleme: API kullanımını günlüklemek ve izlemek, güvenlik olaylarını tespit etmeye yardımcı olur.
  7. Güvenlik Testleri: API’leri düzenli olarak güvenlik açıkları açısından test etmek ve güvenlik açıklarını gidermek.

Bu önlemler, API’lerin güvenliğini sağlamak için alınabilecek temel adımlardır. Ancak, her uygulama ve senaryo farklı olduğundan, güvenlik önlemlerinin uygulanması gereken özel gereksinimler olabilir.

API güvenliği çözümlerimiz hakkında detaylı Bilgi ve Destek için info@encodesecure.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

MENÜYÜ KAPAT